Rubriky  Výrobky

Bezpečný výstup


Legrační představa dámy na žebříku, kterak třímá dvě nákupní tašky a šplhá do třetího patra, že jo. Nu, nemusí, protože jsou zde právě schody, a to ne ledajaké, ale zabezpečené. K tomu slouží jakékoli zábradlí. To u schodů být musí, protože chodec nebo chcete-li lezec se musí mít čeho chytit. Starší lidé vědí, o čem se to zde píše. A ti ostatní, nikdy nevíte, kde a kdy se vám zamotá hlava. Třeba zvýšeným tlakem, únavou nebo prostě jen tak.

Proto zde to zábradlí je, aby i když ho běžně člověk nepoužívá bylo tady kdyby náhodou něco. Navíc se někde stává i okrasným prvkem. Jistě znáte nějaké to schodiště z hradů či zámků, kde je zábradlí vlastně takový umělecký předmět. Na zámku Hluboká nad Vltavou je toho klasický příklad.

kombinované zábradlí

V naší moderní době to bohužel už tak hezky nefunguje. Zábradlí bývají ryze a čistě účelná, ostatně, kdo by si jej také v paneláku všímal. Ovšem jinde, kde je to důležité a třeba zrovna i u vás doma byste asi nějaký obyčejný šmejd s gumou na konci mít nechtěli. Zde byste si jistě chtěli pořídit něco, co má nějaký vizuální smysl.

Také v reprezentativních budovách a venkovních prostranstvích je nutno držet se trochu od zdi a přidat na zábradlí alespoň minimum zajímavosti. Proto jsou pro architekty i stavitele oblíbená nerezová zábradlí. Je to hlavně pro jejich vlastnosti, protože jsou vlastně bezúdržbová a hodí se snad naprosto všude. Mimo stodoly například.

kombinované zábradlí

Ale jinak je nerezové zábradlí skutečné vhodné pro jakoukoli lokalitu. Nemusí pak být všude stejně, každé může být jiné a když se zkombinuje s něčím jiným, například sklem, vznikne nám hezký a moderní prvek. Takový, který bude přitahovat zrak běžného člověka a ten si pochvalně zamručí, že je to hezké. A to by mělo být účelem, samozřejmě kromě již zmíněné bezpečnosti. Ale ta je u zábradlí jaksi samozřejmá, takže nemá smysl o tom psát.