Rubriky  Služby

Kdo má nárok na kindergeld?

Pokud pracujete v Německu, možná už jste někdy slyšeli o kindergeld. O co vlastně jde? Kindergeld jsou příspěvky, které dostanete od státu na své děti. Možná si říkáte, že když jste Čech a jen v Německu pracujete, tak se vás to netýká. Ale opak je pravdou, na tyto příspěvky máte nárok i vy! Nejedná se totiž o žádnou sociální dávku. Kindergeld je příspěvek na dítě. K jeho vyplácení slouží v Německu rodinné fondy a má na něj nárok každé dítě, a to již od narození. A to bez ohledu na to, jaké mají rodiče občanství. Dokonce můžete příspěvek získat i v případě, kdy žijete v Česku, ale pracujete v Německu.

děti

Takovým způsobem funguje mnoho pracovníků, především ti, kteří žijí blízko hranic České republiky s Německem. A v jaké výši tento příspěvek obdržíte? V roce 2023 je stanoven ve výši 250 euro na jedno dítě. Dříve se částka odvíjela dle toho, kolik dětí máte, v tomto roce se k tomuto kritériu již nepřihlíží a částka se vyplácí jednotně na každé dítě. Do kolika let dítěte máte na příspěvek nárok? Nárok mají děti, které ještě nedovršily osmnácti let. Zároveň se vyplácí opravdu přesně od narození, takže již v měsíci, kdy se dítě narodilo, máte nárok na příspěvek.

eura

Pokud je dítě již plnoleté, ale je zapsané na úřadu práce, nárok na příspěvek vzniká až do jeho 21 let. Pokud pokračuje i po dosažení plnoletosti ve studiu, tak má nárok na pobírání příspěvku až do svých 25 let. Nicméně, musí přitom soustavně studovat formou denního studia. Po dosažení 25 let má na příspěvek nárok pouze dítě, které je handicapované a má psychické nebo zdravotní postižení. K tomu, abyste mohli dostat příspěvek musíte splňovat podmínky přihlášeného pobytu v Německu, nebo mít přihlášený pobyt v jiné zemi, ale být zároveň v Německu plátcem daně bez jakéhokoliv omezení. Dítě, na které chcete pobírat příspěvek, musí s vámi zároveň žít ve společné domácnosti.