Rubriky  Výrobky

Podlahové topení dnes staví i amatéři


Znáte takzvaný suchý systém podlahového vytápění, který se nezalévá do betonu, čímž odpadá to nejobtížnější z celé výstavby? Probíhá to ve zjednodušeném režimu zhruba tak, že nejprve položíte na podlahu systémové desky s drážkami pro teplovodní potrubí, a po jeho pokládce zakryjete podlahu speciálními cementovláknitými nebo sádrovláknitými deskami. Na ně se pak pokládá jakákoli podlahová krytina, například koberce nebo plovoucí podlaha či palubky. Jakmile máte položeno, stačí teplovodní potrubí zapojit například ke krbovému výměníku, a máte topný systém mnohem sofistikovanější, než klasické radiátory ústředního topení. A zatopit můžete v podstatě ihned po pokládce, protože nemusíte čekat, až vytvrdne betonový zátěr.

hra na podlaze

Jednoduché, že? A víte, proč je o podlahové topení dnes takový zájem, když si odmyslíme rychlost výstavby a snadnou pokládku?

Rovnoměrné teplo po celé podlahové ploše – když se topí v místnosti radiátory, topné těleso je sice ploché, což je fajn, ale je postavené na výšku – je svislé. Tím pádem může teplý vzduch unikat do prostoru v úzkém koridoru, a to hlavně směrem vzhůru ke stropu. Až se prohřeje strop, teprve pak se začnou prohřívat spodní vrstvy obytného prostředí, a u podlahy může být stále poměrně chladno. Zbytečně pak máte rozpálený obličej, ale studené nohy.

bosá chodidla

Chodidla – dovolit si v zimě chodit zcela naboso v bytě, kde se topí radiátory, znamená čelit diskomfortu studených chodidel, což se projeví hlavně na keramické dlažbě nebo plovoucí podlaze. Přitom je chůze naboso tak zdravá! S podlahovým topením si to ale dopřát můžete, třeba v lednu, i když je venku mínus dvacet. Teplo na chodidla má zároveň velký fyziologický i psychologický význam, lze jej totiž s trochou nadsázky přirovnat k reflexním masážím. Díky teplu, působícímu na reflexní body, se stimulují vnitřní tělesné orgány a dochází k léčebnému procesu u mnoha civilizačních chorob, a teplo na chodidla také zlepšuje náladu a mírní deprese.