Rubriky  Služby

Hudba jako relaxace

Hudbu má rád snad každý na tomto malém světě. Třebaže každý jinou. Ale není na světě člověka, který by si neposlechl pěkný kousek. I já, jako naprostý hudební antitalent, který nerozezná housle od ponožky, si občas nějakou tu hudbu pustím.

Většina rodičů vede děti k muzice již od jejich útlého dětství. Potomci navštěvují hudební školy, kde se snaží naučit na něco hrát. Co Čech, to muzikant. A pokud nedávají základní výuku hudby rodiče, musí tak učinit škola a zhusta tak také činí. I já si pamatuji na různé koncerty, které jsme se školou navštěvovali a které jsem měl moc rád. Dobrá, přiznávám, že jen kvůli tomu, že se neučilo, protože jsem to z duše nenáviděl. Takže jsem představení pro školy prostě vítal s nadšením.

noty

Nevím, jak je tomu dnes s hudebním vzděláním dětí. Nevím, zda se ještě představení pro školy pro školy pořádají. Ale vím, že hudební divadlo z Olomouce tato představení nabízí. Nemohu všem sahat do svědomí, ale umožnili jste i vy svým dětem návštěvu nějakého hudebního podniku? Tím samozřejmě nemyslím vykřičený bar s lehkými děvami, které zde skřehotají podivné kankány. Myslím tím něco, co má skutečně kulturní úroveň. Pokud nemáte čas vy sami osobně, zkuste apelovat na školu. Většinou se tak děje přes učitele, ale možno jít i přímo k řediteli.

hra na klavír

Děti by totiž hudební vzdělání mít měly, i když potom o hodně let později budou inklinovat k tomu, co nemá s muzikou nic společného. Víte, co mám na mysli, takový ten brumbrum a hiphop a ducduc, co nemá melodii a ještě do toho někdo přednáší hloupé básničky. Jako dospělí můžeme dát svým potomkům hudební vzdělání a můžeme je poučit o tom, co je to vkus, ale ten jako takový již asi neovlivníme. To už se děje asi někde jinde a jinak. Možná se v mozku někde něco přepne, nebo naopak rozpojí a zájem o jistý druh hudby je zde. Takže, vzhůru na koncert.