Rubriky  Výrobky

Aby váš betonový plot nebyl kýč


Výrobci betonových plotů v Praze spoléhají na to, že si zákazníci vyberou určitý model povrchového vzoru a barvy a ten si sami sestaví nebo nechají sestavit profesionální firmou. Veškerá zodpovědnost co se týče vzhledu pak padá na jejich vrub. A to je mnohdy docela problém, protože ne každý si nechá poradit od designéra a sází na svůj vlastní vkus.

Když se pozorně zadíváte na různé plotové sestavy, zjistíte, že některá vypadá skutečně velmi působivě, zatímco jiné spíš připomínají stavebnicový kýč. Jak se vyhnout základním chybám při výběru designu betonového plotu?

cihlový reliéf betonového plotu

Nesnažte se trefit barvu domovní fasády – toto je takřka nemožné a naopak se dostanete do situace, kdy bude nápadné, že plot i fasáda mají odlišné barvy, ale zároveň bude oplocení s barvou domu téměř splývat a výsledný efekt nebude dobrý. Vsaďte raději na ostré kontrasty, kde každý prvek získá své místo a bude se na něj pohlížet jako na důležitou dílčí součást celé sestavy.

stavba zdi

Vytvořte si šachovnici – některým lidem vadí, že poznají, z kolika desek se skládá každé plotové pole. Plot sice vypadá jako celistvá zděná hradba, ale i přes veškerou snahu zneviditelnit spáry mezi deskami se lidský zrak nedá oklamat. Pokud se však budete řídit psychologickým trikem kontrastních barev, můžete mistrně využít šachovnicového řešení. Budete na sebe pokládat panely ve dvou zcela odlišných barvách a samotná šachovnice se postará o to, aby váš i cizí zrak zaměřil pozornost na celistvost oplocení, nikoli na jednotlivé spáry. Nebude to vypadat rušivě, ba právě naopak – velmi efektně a stylově.

Beton a dřevo – tyto dva materiály se k sobě skvěle hodí a lze je kombinovat u mnoha typů staveb. Vhodné je například dřevěné latě pokládat vodorovně a mírně přes sebe pod úhlem cca 30 stupňů. A opět se tu nesnažte strefit do stejné barvy dřevěné lazury a betonu, ale volte zcela odlišnou barvu u každého z nich.